• Dziś 10°/8°
  • Jutro 13°/7°
Wiadomości

100 traktorów przejechało przez Gorzów. Rolnicy mówią, że import zboża z Ukrainy ich dobija

24 stycznia 2024, 15:38, Anna Kluwak, Marcin Kluwak
W środę przez ulice Gorzowa przejechało 100 traktorów. W ten sposób rolnicy z regionu protestowali m.in. przeciwko importowi zboża z Ukrainy. Jak podkreślali uczestnicy protestu, ten import po prostu dobija ich działalność. Przejazd maszyn przez miasto zajął ponad 2 godziny.

W środę 24 stycznia w całej Polsce odbył się protest rolników pod hasłem „Europa to znaczy uprawiać i hodować”. Rolnicy sprzeciwiają się m.in. importowi zboża z Ukrainy na rynek Europejski czy Zielonemu Ładowi.

Do akcji włączyli się rolnicy z północnej części województwa lubuskiego, którzy wyjechali traktorami na ulice Gorzowa. Pierwsze maszyny było widać na drogach dojazdowych do parkingu stacji BP przy ul. Kasprzaka już po godz. 11 - to tam zaplanowano miejsce zbiórki i start akcji protestacyjnej. Na placu zebrało się blisko 100 rolników ze swoimi traktorami. Maszyny były przyozdobione w biało-czerwone flagi.

Protest rolników w Gorzowie. Rolnicy przyznają, że import zboża z Ukrainy ich dobija

Zebrani na placu rolnicy zgodnie przyznawali, że import zboża z Ukrainy dobija ich działalność. - Postulatów i problemów jest wiele. Pierwszy i najważniejszy to jest zakaz niekontrolowanego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy. Ten import nas dobija. Nie jesteśmy w stanie konkurować z tą produkcją, która tam jest bez wszelkiego rodzaju norm i dopuszczalnych środków, które my mamy zablokowane, a oni mogą produkować na tym.  To jest protest pokojowy, manifestacja naszego zaniepokojenia. Chodzi o politykę unijną oraz Zielony Ład, który nas hamuje, a w tym czasie Ukraina się rozwija - podkreśla Krzysztof Madej, przewodniczący akcji protestacyjnej w Gorzowie.

Rolnicy wyruszyli ze stacji paliw o godz. 12.15, a następnie przejechali kawalkadą przez całe miasto spowalniając i utrudniając ruch. Trasa przejazdu wiodła m.in. przez ul. Kasprzaka, most Lubuski, ul. Podmiejską, ul. Zawackiej, ul. Górczyńską, ul. Piłsudskiego, ul. Roosevelta, ul. Słowiańską, ul. Myśliborską i ul. Szczecińską.

Na wszystkich skrzyżowaniach zostały ustawione policyjne patrole, które zamykały ruch, tak aby traktory mogły przejechać i żaden samochód osobowy nie wjechał pomiędzy maszyny rolnicze.

Protest rolników zakończył się o godz. 14.30 przy ul. Szczecińskiej w rejonie stacji paliw Orlen i Shell.

Fotoreportaż



Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości